Нафтохімічне виробництво

Нафтохімічне виробництво

Складний хімічний склад нафти робить її багатющою сировиною для виготовлення предметів, що оточують нас в повсякденному житті. Нафта потрібна для виробництва пластмас, гуми, розчинників, миючих засобів, добрив, ліків, косметики і навіть харчових продуктів. Однак перш ніж виготовити всі ці необхідні нам щодня товари, необхідно синтезувати з нафти сировину для промислового виробництва. Цим займаються на нафтохімічному заводі.

Самими важливими для хімічного виробництва є алканові, олефінові і ароматичні вуглеводні. Їх можна назвати первинними вихідними вуглеводнями.

Алкани (метан, етан, пропан і бутан), а також олефіни (етилен, пропілен, бутилен) отримують шляхом крекінгу нафтопродуктів. Алкани потім перетворять в парафіни шляхом піролізу.

Переробляючи метан, з якого, до речі, на 90% складається природний газ, отримують метанол (метиловий спирт), аміак і метилхлорид. З аміаку роблять, зокрема, добрива (нітрат і сульфат амонію), сечовину і гідразін, який можна використовувати як ракетне пальне. Метанол – це антифриз і одночасно сировина для отримання формальдегіду, застосовуваного у виробництві синтетичних смол і пластмас, для синтезу багатьох ліків і барвників, для дублення шкір, а також як дезінфікуючий, антисептичних та дезодоруючих засобів.

Етилен – самий «популярний» з первинних вихідних вуглеводнів. З нього отримують етіленоксид, етиловий спирт, етілхлорид, дихлоретан і знайомий кожному поліетилен, з якого роблять багато видів пластмас. Крім того, етилен і пропілен переробляють в етилен-пропіленовий каучук, що володіє підвищеною стійкістю до стирання. З такого каучуку роблять міцні пластмаси, велосипедні шини, ізоляцію для проводів та кабелів та інші речі, для яких важлива зносостійкість. Етиловий спирт – не тільки розчинник, а й сировина для отримання оцтової кислоти і оцтового ангідриду, потрібного для виробництва ацетатного волокна і целофану. Цікаво, що етилен сам по собі використовується в сільському господарстві – він прискорює дозрівання плодів і не дає стиглим плодам впасти з гілок.

Дихлоретан застосовують для отримання вінілхлориду, який при полімеризації дає полівінілхлорид. М'які пластмаси, вироблені з цієї речовини, оточують нас всюди у вигляді лінолеуму і плиток для підлоги, облицювання стін і оббивки меблів, штучної шкіри. Ще з дихлоретану отримують вініліденхлорид (1,1-діхлоретілен) – базовий вихідний матеріал використовується в основному для упаковки харчових продуктів, матеріалів для оббивки, для виготовлення волокон, щетини і латексних покриттів і для виготовлення труб для хімічного устаткування.

Пропілен потрібен передусім для отримання ізопропілового спирту. Велику частину цього спирту окислюють в ацетон, з якого синтезують самі різні хімічні речовини, а також, наприклад, плексиглас. З пропілену і бензолу роблять кумол, який при окисленні дає одночасно фенол і ацетон. Ще з пропілену отримують аллілхлорід – проміжне з'єднання для синтезу гліцерину.

З бутилена роблять бутадієн для виробництва синтетичного каучуку, а також бутилові спирти – розчинники та сировину.

Ароматичні вуглеводні (бензол, толуол і ксилол) отримують з бензинових фракцій нафти за допомогою каталітичного риформінгу, а також шляхом піролізу нафтопродуктів, що залишилися при виробництві етилену і пропилену.

Бензол потрібен для виробництва стиролу, з якого шляхом полімеризації роблять полістирольні пластмаси, фенол, який є сировиною для ще одного виду пластмас, а також аніліну – з нього роблять барвники, прискорювачі вулканізації, поліуретани, пестициди і навіть лікарські засоби. Ще бензол використовують для підвищення октанового числа в моторному паливі та в якості розчинника і екстрагента у виробництві лаків, фарб, миючих засобів.

Толуол застосовується у виробництві вибухової речовини тринітротолуолу, сахарину та інших продуктів.

Ксилол, що має три ізомери – о-ксилол, м-ксилол і п-ксилол, потрібний для виготовлення полімерних покриттів, дакронових волокон, майларових плівок і декількох типів пластмас і пластифікаторів.

Наведений список речовин, що виробляються з нафти, далеко не повний, але і він дає уявлення про те, наскільки різноманітний світ продуктів нафтохімії. Можна без вагань стверджувати, що ці продукти визначають вигляд сучасного світу.

Цікаві факти

Широко відомі слова Д. І. Менделєєва, предбачившого величезну роль нафти в якості сировини для хімічного виробництва: «Спалювати нафту – все одно що топити піч асигнаціями».

Повний цикл нафтохімічного виробництва включає не менше семи технологічних переділів. Іноді вартість продукції кінцевого переділу може в 100 разів перевищувати вартість вихідної сировини.

Використання нафти в якості сировини для хімічного виробництва почалося в 1920-і роки. До кінця століття більше третини всієї продукції хімічної промисловості робилося з нафтопродуктів.

В якості сировини для хімічної промисловості нафта і газ замінили кам'яне вугілля, зерно, мелясу і деревину.

 

1 зірка2 зірки3 зірки4 зірки5 зірок (2 голос, average: 5.00 out of 5)
Loading...Loading...
Ви можите залишити відгук, чи trackback з вашого власного сайту.
Яндекс.Метрика